Image
Witamy na stronie

Z nami dowiesz się wielu ciekawych rzeczy

Dwie ważne zasady odnośnie backupów

Utrata danych zapisanych na komputerze to z reguły poważny cios, są w nim rzeczy ważne, rzeczy wzbudzające sentyment, pokaźne zbiory. To co najważniejsze można zgrywać na płytę czy pendrive. Lepiej jednak zrobić backup, czyli pełną kopię tego, co ma się na swoim dysku. W razie awarii będzie można łatwo i szybko przywrócić stan poprzedni. Pamiętać trzeba jednak o dwóch ważnych rzeczach.

Regularność robienia kopii

Sięgając po kopię otrzyma się ten stan, jaki został na niej ostatnio zapisany. Jeżeli było to dawno, to wielu rzeczy na niej nie będzie. To jak często będzie się robić backup zależy od tego, jak często korzysta się z komputera i co się na nim robi. Dla wielu osób ważne będzie, by tworzyć kopię codziennie. Można także zdecydować się na tworzenie kopii automatycznie. To wygodne i nie wymaga pamiętania o robieniu kopii.

Więcej niż jedna kopia

Jeden nośnik z danymi z komputera to jednak pewne ryzyko. Nietrudno sobie wyobrazić, że podpięty pod komputer na stałe dysk twardy z kopią ulega awarii wraz z komputerem. Dobrze jest mieć na dwóch nośnikach kopię, ewentualnie przynajmniej najważniejsze pliki mieć jeszcze w innym miejscu. Dyski NAS, płyty Blu-ray, dysk zewnętrzny, przechowywanie danych w chmurze – z tego wszystkiego można korzystać przy tworzeniu kopii.
To tylko dwie zasady, a dzięki ich przestrzeganiu dane będą całkowicie bezpieczne. Ani awaria, ani uszkodzenie jednego z nośników nie spowodują ich utraty. Będzie je można odzyskać z dodatkowego nośnika albo z chmury, jeśli to tam umieści się je dodatkowo.

Wspomniana chmura zdobywa aktualnie coraz większą ilość zwolenników – ryzyko archiwizowania plików na nośnikach dysków typu pendrive, czy po prostu dysku naszego komputera zaczyna docierać do właścicieli i może jeszcze kilka lat temu obawy rodziłoby przesyłanie plików do nieokreślonej lokalizacji, tzw. chmury, ale kiedy zweryfikujemy poziom bezpieczeństwa wszystkich dostępnych na rynku form przechowywania danych, to właśnie usługi cloudowe są wymieniane jako najbezpieczniejsze. Dostęp do przestrzeni wirtualnej mamy tylko my i nie ma obaw, że dostanie się on w niepowołane ręce.