Image
Witamy na stronie

Z nami dowiesz się wielu ciekawych rzeczy

Grafika komercyjna

Grafika komercyjna to mogący przysporzyć wielu problemów proces. Kto nigdy w życiu nie wykorzystał jakiejś grafiki z sieci w celu ich upublicznienia (nieważne gdzie), niech pierwszy rzuci kamień... No właśnie – założyć się można, że osób szanujących cudzą własność można policzyć na palcach jednej ręki. I o ile grafikę taką używamy w celach prywatnych, to nasza sytuacja nie wygląda tak źle, gorzej zadziać się może, kiedy np. tworząc stronę internetową wykorzystujemy grafikę w celach komercyjnych. Grafika komercyjna opatrzona jest swoimi prawami i jeżeli nie chcemy narobić sobie problemów, to lepiej trzymać się jak najdalej od skarbnicy wiedzy jaką bez wątpienia jest Internet. Cele komercyjne, za które otrzymujemy wynagrodzenie, nie mogą wykorzystywać materiałów opatrzonych prawami autorskimi. Owszem, nie można od razu, odgórnie, zaznaczać, że wszystkie materiały zamieszczone w sieci nie mogą zostać wykorzystane w celach komercyjnych. Spośród miliarda stron internetowych, które gromadzą grafikę znajdują się również te, z których możemy czerpać, jeżeli mamy do wykonania jakiś handlowy projekt... Oczywiście zaopatrzyć musimy się w dużo cierpliwości i w zabawę w małego detektywa, bo tak naprawdę nie mamy 100% pewności, że osoba, która zamieściła na takiej stronie z darmowymi grafikami te, które możliwe są do komercyjnego wykorzystania. Grafika komercyjna to trudna sprawa jeżeli opieramy swoją pracę tylko i wyłącznie o pracę graficzną, która wykonana została przez inne osoby. Każda firma zajmująca się grafiką powinna zatrudniać osobę/osoby, które za zdjęcia/grafikę powinny być odpowiedzialne. Oczywiście za te, które wykonane zostaną samodzielnie. Tak naprawdę większość klientów, którzy zgłaszają się do nas – firmy graficznej – dysponują już jakąś przykładową grafiką, którą oczywiście wykorzystać możemy przerabiając ją lub tworząc na jej wzór jakąś nową grafikę.


Internetowe zasoby pozwalają wykorzystać wiele grafiki komercyjnej, jednak tak naprawdę to kwestia naszego sumienia, czy i jak będziemy działać. Tworząc niezbyt wygórowane projekty, oczywiście wersja z przerabianiem sprawdzi się w zupełności, bo raczej odbiór klientów takiej firmy nie będzie miał zasięgu ogólnopolskiego. Sytuacja komplikuje się, kiedy mamy dość duże i poważne zlecenie, którego nie możemy potraktować po macoszemu. Ruszenie wyobraźnią i praca w specjalistycznym programie będzie tym, z czym będziemy musieli się zaprzyjaźnić przez najbliższy czas.
Chcąc zyskać z sławę i opinię firmy rzetelnej – świadczącej wartościowe, bezproblemowe usługi, musimy wszystko wykonywać samodzielnie. Komercyjne cele, to również te, które jako użytkownicy prywatni umieszczamy na różnego rodzaju blogach tematycznych . Warto zatem pamiętać, że lenistwo nie popłaca i posiłkowanie się zasobami internetowymi może zrzucić na nas wiele problemów i zamiast cieszyć się sukcesami, będziemy musieli odpowiadać za swoją nierzetelność.