Image
Witamy na stronie

Z nami dowiesz się wielu ciekawych rzeczy

Kopia zapasowa – czy jest istotna i jeżeli tak, to dlaczego?


Większość z nas z pewnością chociaż raz w życiu miała tę wątpliwą przyjemność jaką było zniknięcie pliku z dysku… Oczywiście nie takie samoistne – piszesz swoją pracę, jakiś referat (coś niezwykle istotnego), piszesz, piszesz i nagle – czarny ekran. Okazuje się, że to tylko chwilowy brak prądu, ale że Twój laptop nie miał włożonej baterii, chwilowa awaria dosięgnęła także jego. Włączasz komputer z nadzieją, że co do ostatniej kropki praca została zapisana, ale nie. Nic się nie zapisało. A ile razy zdarzyło ci się zapisać plik na pendrive, który nim dotarłaś do drukarni, zdążył się rozpłynąć? To takie sytuacje, w których naprawdę żałujemy, że nie skorzystaliśmy z żadnego „wariantu dodatkowego”, który pozwoliłby nam odzyskać nasz plik.

Aby uniknąć takich niespodzianek warto zapoznać się z kopią zapasową. To właśnie ona zapobiega utracie przez nas danych z tego właśnie dokumentu. Płyty czy zewnętrzne nośniki pamięci już dawno przestały mieć znaczenie. W jaki sposób możemy więc ochronić nasze pliki?
W tym celu wykorzystać możemy – skrzynkę mailową. To metoda, która „na szybko” zawsze zdaje egzamin (pod warunkiem oczywiście, że chcemy przesłać dokument tekstowy czy np. plik Excela), jeżeli chodzi o sprawę zdjęć czy filmów poczta zdecydowanie odpada. Zdjęcia ładują się niezwykle powoli, a ponadto – mając ich sporą ilość musielibyśmy wysłać do siebie co najmniej kilkadziesiąt takich wiadomości.
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wirtualny dysk, czyli miejsce w sieci, w którym możemy trzymać ważne dla siebie pliki. W takim wirtualnym dysku możemy przechowywać wszystkie nasze dane online. Do najpopularniejszych darmowych dysków wirtualnych zalicza się oczywiście Google Drive, a także stronę chomikuj.pl. Na popularnym „chomiku” zbieramy dodatkowo punkty, za które możemy pobierać od innych użytkowników pliki – książki, filmy, piosenki. Jednak ze względu na prawa autorskie (a raczej ich brak), serwis ten budzi sporo kontrowersji.

Nie ulega wątpliwości, że są to amatorskie formy przechowywanie plików, jednak zdecydowanie bardziej bezpiecznie niż jakikolwiek nośniki, jednak wszystkim, którzy chcieliby mieć stuprocentową pewność, że wszystkie dokumenty, a zwłaszcza dane personalne klientów, umowy, informacje o firmie, są nienaruszone, polecamy chmurę od firmy Microsoft.