Image
Witamy na stronie

Z nami dowiesz się wielu ciekawych rzeczy

Książka w dzisiejszych czasach

Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy Internet nie był dla nas wyznacznikiem życia w XXI wieku, wolny czas spędzało się na podwórku, albo czytając książki – to przeważne w pochmurne, deszczowe dni.
Aktualnie trudno wyobrazić sobie kilkulatka, który się nudzi, ponieważ dobrodziejstwa wirtualnej rzeczywistości pochłaniają tyle czasu, że tak naprawdę trzeba byłoby mówić o niedobrze/braku czasu, niż jedno nadmiarze.
Oczywiście świat wirtualny, oprócz coraz częściej dostrzeganych wad, ma wiele zalet. Nie o tym jednak będzie dzisiejszy artykuł – chcielibyśmy skoncentrować się na problemie, dość poważnym problemie, słabnącego poziomu czytelnictwa w naszym kraju.


Z roku na rok spada ilość czytanych książek. Obawiamy się, że gdyby nie uczniowie i studenci liczba wypożyczanych oraz kupowanych książek oscylowałaby w granicach zera… Za większość rzeczy winimy wszechobecny Internet – złe wyniki w nauce, brak czasu, rozleniwienie, otyłość… Jaki powód nie zostałby podany, wszystko byłoby winą Internetu. A przecież to od nas zależy i w naszej gestii leży to, w jaki sposób organizujemy czas sobie i swojej rodzinie. Nie musimy przecież każdej wolnej chwili spędzać przed telewizorem jedząc chipsy, czy zamykać się w swoich pokojach.
Wiele rodzin przykłada ogromną wagę do kwestii wychowania dzieci, ale nie jest to kwestia posyłania na tysiąc dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, to kreatywna nauka poprzez zabawę. Wiadomym jest, że jeżeli od najmłodszych lat zaszczepimy w maluchu jakąś pasję, to będzie się ona rozwijać razem z nim. Nie bez powodu organizowane są akcje społeczne takie jak – Poczytaj mi, Mamo czy Gwiazdy czytają dzieciom. Wszystko dzieje się po coś, w tym przypadku po to, aby najmłodsi sięgali po książki i czerpali z nich rzetelną wiedzę.
Patrząc z perspektywy wiemy, że zdobyte w dzieciństwie pasje, umiejętności zaowocowały w przyszłości, ukształtowały nasz charakter, naszą osobowość. Bardzo często już jako nastolatkowie potrafiliśmy określić swoją ścieżkę zawodową, czego z całą pewnością nie będzie potrafić większość ówczesnych dzieci.


I choć świat wirtualny jest przepustką do innego życia, to z całą pewnością nie jest to w żadnym wypadku wyznacznik tego, co lepsze. Poświęcając czas portalom społecznościowym, całej wirtualności, odchodzimy od rzeczywistości. Zamiast spotkać się ze znajomymi organizujemy spotkania online – takie praktyki wprowadzane są coraz większej ilości urzędów, uczelni, szkół, biur: zamiast tracić czas na przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego, otwieramy komputer i po prostu jesteśmy… Tak właśnie wygląda też sytuacja z książkami – po co mamy nosić wielkie tomy, skoro wszystkie treści możemy zmieścić w czytnikach e-booków, tabletach, smartfonach. Papierowe wydania książek, gazet zaczynają odchodzić do lamusa. W ogóle bardzo rzadko sięgamy po egzemplarze ambitnych wydań, jeżeli już, to interesują nas wydania cieszące się ogromną popularnością na całym świecie, takie jak chociażby zeszłoroczny boom na historię i Christianie Greyu…

Często szukamy alternatywnych opcji w postacji streszczeń, ekranizacji - zamiast "marnować" czas na siedzenie z książką, wolimy rozsiąść się wygodnie w fotelu i czekać, aż cała praca, nasz potencjalny wkład zrobi się sam...
Oczywiście zgodzimy się z przekonaniem, że lepiej czytać cokolwiek, niż w ogóle odpuszczać literaturę, ale nie zmienia to faktu, ze bez ambicji też niczego nie zdziałamy i poziomu czytelnictwa nie podniesiemy.