Image
Witamy na stronie

Z nami dowiesz się wielu ciekawych rzeczy

XXI wiek i książki

Dla większości z nas, co może wydawać się bardzo, bardzo dziwne, życie bez książek nie miałoby sensu. Z racji istnienia w XXI wieku staramy się podporządkowywać ogólnie panującym, światowym wyznacznikom bycia na bieżąco ze wszystkim, co dotyka sfery życia wirtualnego.
Nim zjemy obiad/kolację w restauracji skrzętnie dokumentujemy na to zdjęciu i pokazujemy całemu światu, zanim wstaniemy z łóżka pokazujemy kilkudziesięciu milionom ludzi na świecie jacy jesteśmy zmęczeni, w sieci lądują również wszelkiego rodzaju wydarzenia mające dla nas znaczenie – od skoku na bugnee, poprzez zdania prawa jazdy, na wzięciu ślubu kończąc. Nie do końca wierzymy, że inni ludzi odbierają nasze emocje na jakimkolwiek poziomie, ale skoro wszyscy tak robią, to wychodzimy z założenia, że my również powinniśmy.


Szkoda, że wiele inicjatyw ma oddźwięk wyłącznie w wirtualnym świecie, szkoda, że w akcjach takich jak chociażby – Gwiazdy czytają dzieciom, czy Poczytaj mi, Mamo – tak niewiele osób bierze udział. Trudno nam zrozumieć tych, którzy wyręczają się telewizją, Internetem tylko dlatego, że nie mają czasu aby zainteresować swoje dzieci, czy po prostu młodsze pokolenia do bardziej kreatywnego spędzania czasu.
Spójrzmy na to z perspektywy czasu – jeżeli w dzieciństwie wyjeżdżaliśmy w góry z całą pewnością będąc dorosłym najlepszą formą spędzania wolnego czasu jest aktywność. Jeżeli natomiast zajadaliśmy się z goframi nad polskim morzem – wracamy tam z uśmiechem na twarzy. Tak też wygląda historia z uwielbieniem lub jego brakiem, do książek – omijane w dzieciństwie nie będą pretendować do miana umilacza czasu w późniejszych latach.


Okres edukacji w młodych umysłach powoduje pewnego rodzaju bunt. Z pewnością często słyszymy – wolałabym/wolałabym przeczytać wszystko inne, niż tę lekturę… Kiedy jednak szkoła średnia czy studia są za nami, rzadko sięgamy po książki tak po prostu, żeby przeczytać jakąś intrygującą historię, czy chociażby dlatego, żeby nie marnować wolnego czasu. Zdecydowanie częściej wybieramy leżenie przez telewizorem i oglądanie programów rozrywkowych o żenującym poziomie, albo wolimy robić cokolwiek niż tylko spędzać czas z grubą lekturą w ręku.
Gdybyśmy jednak od dzieciństwa zarażeni zostali pasją do czytania, z pewnością w dorosłym życiu nie marnowalibyśmy czasu na bezproduktywne atrakcje…

Wychodźmy z inicjatywą podnoszenia ilości czytelnictwa w naszym kraju!